
A természetes szépségápolás híve vagy? Légy körültekintő a vásárlásaid során, mivel a drogériák polcain manapság nagyon sok olyan kozmetikum található, amely annak ellenére, hogy a természetességet hirdeti, szintetikus anyagokat tartalmaz, amelyek nemcsak nekünk nem tesznek jót, de a környezetre nézve is ártalmasak.
A greenwashing egy angol szó, amely a green (zöld) és a whitewash (tisztára, fehérre mos) szavakból ered. Magyarországon a 80-as években terjedt el a greenwashing kifejezés. A “zöldre mosás” azt jelenti, hogy a cégek valamilyen környezetvédő programmal igyekeznek elterelni a vásárlók figyelmét a környezetszennyező tevékenységükről.
De mik ezek a látványos, a környezetvédelmet hangsúlyozó kampányok? Íme néhány trükk, amivel a márkák a natúrkozmetikumok látszatát keltik:
1. A természet erejével!
Csak sétálj végig a drogériák polcai között, észreveheted, hány olyan márka van, ami olyan nevet ad a termékének vagy olyan szlogent használ, amely a természetre utal! Például előtérbe helyez egy természetes és/vagy bio alapanyagot, pl: Kézkrém bio levendulaolajjal. A nagyobb márkák ugyanis rájöttek arra, hogy a természetre/természetességre utalás segítheti az eladásokat.
2. Mi van a flakonon?
Olyan kozmetikumok is bőven akadnak, amiket valamilyen értékes olajjal (pl. argánolaj) vagy növényi kivonattal próbálnak eladni. Nézd meg az összetevők listáját! Ha az adott természetes összetevő a lista legvégén van (tehát csak nagyon minimális mennyiségben, legtöbbször 1% alatt), és sok-sok szintetikus anyag előzi meg, akkor valószínűleg nem az lesz a kedvenc natúrkozmetikumod. A natúrkozmetikum márkák ugyanis nagyrészt, de akár 100%-ban természetes alapanyagokat használnak.

3. Figyelj a „hamisan természetesre”!
Gyakran előfordul, hogy a márkák „hamisan természetes” alapanyagokhoz, azaz természetes, de módosított összetevőkhöz nyúlnak. Ilyenek pl. a hidrogénezett és az észterezett növényi olajok. Ezek az olajok ugyan nem károsak a bőrre, de semmilyen pozitív hatásuk nincs rá, mivel a módosítás tönkreteszi az értékes összetevőiket: a zsírsavakat, a vitaminokat, antioxidánsokat. Ezek úgymond „töltő anyagok”, amelyeket a hagyományos kozmetikai márkák előszeretettel használnak, mert olcsó anyagok, és javítanak a termék állagán. Sajnos a natúrkozmetikum márkák egy része is használja ezeket az olajokat, mivel „természetesek”. Tehát óvatosan, ha az INCI listában pl. a „hydrogenated” szóval találkozol!
4. „Zöld” receptúra
A márkanévben is szerepelhet a természetre vagy a biora utalás, de sajnos ez még nem jelenti azt, hogy egy „zöld” receptúra alapján készült a termék. Előfordul, hogy valótlan bio certifikációkat, logókat használnak. Ha bio terméket szeretnél venni, kizárólag a hivatalos, nemzetközileg elismert bio logókkal ellátott termékeket keresd (pl. Ecocert, Natrue, BDIH, Soil Association, stb.), vagy olyat, amelynek összetevői ilyen logóval rendelkező alapanyagokat használ. A certifikáció hiánya viszont nem egy negatív jel, ne keverjük a természeteset és a biot! Lásd az agyagokat, amelyek 100%-ban természetesek, de mivel nem a mezőgazdaságból származnak, nem kaphatnak bio minősítést. A magyar natúrkozmetikum márkák között a legtöbb nem rendelkezik bio logóval, de sok közülük közel 100%-ban bio alapanyagokat használ fel!
5. Csalóka rajzok
A csomagoláson szereplő növényt, vagy természetet ábrázoló rajzok, képek is megtévesztők lehetnek. Ne dőlj be egy kis raffia zsinórnak a terméken, vagy egy kraft papírból készült csomagolásnak. És a jótékonyságú célokra, társadalmi tevékenységre utaló „akcióknak” se minden esetben higgy, nem jelenti azt, hogy az adott márka egy natúrkozmetikum márka!
Mi a megoldás? Az INCI lista ellenőrzése!
Először is győződj meg arról, hogy a kiszemelt termék nem tartalmaz olyan mérgező szintetikus anyagokat, amelyek károsak lehetnek a bőrödre vagy a környezetedre. Hosszú távú használatukkal allergiás reakciókat, de akár hormonzavart okozhatnak, némelyiknek az előállítása pedig rendkívül káros a természetre. Ezeknek az összetevőknek a felhasználását ugyan jogszabályokban szabályozzák, csak kis mennyiségben használhatók, de hosszútávú hatásukról sokszor még keveset tudunk. Nézd meg az ellenőrző listámat itt:
Amiket jobb, ha kerülsz!
Az egyéb kerülendő összetevők közé sorolhatók a kőolajszármazékok, amelyeket a hagyományos kozmetikumokat gyártók előszeretettel használnak (az INCI lista elején szoktak szerepelni, a természetes növényi olajok pedig a végén…). Ezek az alapanyagok elvileg nem károsak a bőrre (a mai tudásunk szerint…), de „halott” anyagok, nem tartalmaznak aktív összetevőket, vitaminokat. A bőr felszínén maradnak, egy mesterséges filmréteget képezve a bőrön, amitől puhábbnak és hidratáltabbnak érezhetjük a felszínét.
Az eredmény: a bőr nem tud lélegezni, bőrhibák jelentkezhetnek. A natúrkozmetikum márkák nem használnak kőolajszármazékokat.
Mire figyelj?
Ha az INCI elején az első 5-7 összetevő természetes, növényi aktív összetevő, akkor jó terméket választottál! Ezek ugyan drágább alapanyagok, de a natúrkozmetikum márkák azért használják őket, mert sokkal hatékonyabbak mint szintetikus változatai, nem károsak sem az emberre, sem a természetre.

Milyen néven szerepelnek az INCI listán?
- A növény latin botanikus neve
- + a növény azon része amit felhasználtak, angolul (például: seed, flower, leaf)
- + egy angol szó ami jelzi, hogy hidrolátum (water), növényi olaj (oil), növényi kivonat (extract), illóolaj (essential oil)
Miért érdemes natúrkozmetikumot választani a bőrápoláshoz?
Ha egy natúrkozmetikum márkát választasz, jót teszel a bőröddel, a környezetnek és az egészségednek, azaz tudatos vásárlóvá válhatsz.
A 100%-ban natúrkozmetikumok piaca itthon még viszonylag kicsi. A Denelysnél garantáljuk, hogy:
- Termékeink nem tartalmaznak kőolajszármazékot és semmilyen a hormonháztartást megzavaró összetevőt
- Aktív hatóanyagokban gazdag, bio hidegen sajtolt növényi olajokat és terápiás minőségű illóolajokat tartalmaznak
- Nem tartalmaznak hidrogénezett vagy észterezett olajokat
- Ahol csak lehet, bio alapanyagokat választunk, közel 100%-ban
Itt nézhetsz szét a webshopban: https://denelys.com/
Vélemény, hozzászólás?