
A hulladékmentes háztartás gondolata már régóta foglalkoztat, de az utóbbi hónapokban történt környezeti katasztrófák még inkább arra sarkalltak, hogy jobban odafigyeljek a saját környezetemre és kevesebb szemetet termeljek. Minél többen követjük a zöld életmódot, annál inkább kedvezünk a bolygónak. Tarts velem te is és lesd el öko-tippjeimet!
Nem kell drasztikus változtatásokra gondolni, ez az egész zöld életmód sokkal inkább szól a tudatos életről. És még mielőtt legyintenél, majd azt mondanád: „Ugyan, az én kis kukám, minimális pazarlásom nem számít!” – jusson eszedbe, hogy sok kicsi sokra megy! Én személy szerint így csökkentem az ökológiai lábnyomom:
1. Egy kávét, legyen szíves!
Őszintén szólva, már régen sem értettem, hogy mi értelme van a szívószálnak, teljesen felesleges dolognak tartottam. Éppen ezért én nemet mondok rá, ahelyett pedig, hogy eldobható papírpohárba, elvitelre kérném a kávémat a cukrászdában vagy a kávézóban, inkább keresek egy szabad asztalt (és kérek mellé egy sütit is ?). Azon a rövid időn, amíg felhörpintem, nem múlik semmi. Tényleg! Egyébként is: miért rohanunk mindig? Itt az ideje, hogy lassíts!

2. Nejlonzacskó helyett vászontáska
Tudom, hogy a csapból is ez folyik, de egyébként a saját életedet is megkönnyíted azzal, ha a bevásárláshoz magaddal viszel egy vászonzsákot (vagy akár többet is!). Én például nagyon picire összehajtható, újrahasznosítható polieszterből készült ezeréves Envirosax bevásárlótáskát használok. Ez utóbbi tényleg nagyon strapabíró, lassan 10 éve, hogy vettem belőle kettőt, 10 kilót is cipeltem bennük, és még mindig tökéletesek! Ezen kívül néhány kis zsákot is magammal viszek. Ezekbe a zöldségeket, a gyümölcsöket és a pékárut teszem. Ez egy hatalmas lépés a zöld életmód felé!

3. Ami el tud romlani, azt meg lehet javítani
Szerencsés vagyok, mert apukám egy ezermester, így ha valami elromlik a lakásban, akkor azt nem dobom ki, hanem megjavíttatom vele. Ezért használom már például 15 éve ugyanazt az epilátort, ugyanazt a hajszárítót, de ha Léna egyik játéka romlana el, papi azt is megcsinálja!
4. Használt tárgyak másodkézből
Van, amiből csak használtat veszek, egyszerűen azért, mert nincs értelme egy vadonatújnak. Ilyenek például a kislányom farsangi jelmezei (úgyis csak egyszer vagy kétszer fogja ezeket felvenni) és biciklijei (nagyon jó állapotú, szinte vadonatúj megkímélt bringákat lehet venni a Jófogáson, a Vaterán és a Facebook Marketplace-en!).
5. A legveszélyesebb terep: a konyha
Félreértés ne essék, szeretek főzni! ? A zöld életmód és a pazarlás szempontjából viszont nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a konyhánkra, mivel itt termeljük a legtöbb szemetet. A lakáson belül 3 szemetesünk van: 1 a papírnak, 1 a műanyagnak, 1 a kommunális hulladéknak, és külön gyűjtjük az üvegeket. Az ételmaradékokat nem dobom ki, hanem felhasználom őket és új ételt kreálok belőlük: ha például vasárnapról marad sült hús, azt egészen apróra felvágom és készítek jó pár finom tortillát. A húslevesben lévő főtt húst sajnos egyikünk sem eszi meg itthon, ebből általában „hachis parmentier”-t szoktam csinálni, ami nem más, mint egy húsos-krumplis francia egytálétel. Íme, a világ legegyszerűbb receptje, amit még Léna is imád:
- Egy fej hagymát felkockázok, olívaolajon megfonnyasztom, majd hozzáadom az apróra vágott főtt húst. Sózom, borsozom és a legvégén (hogy ne égjen le) egy gerezd fokhagymát nyomok rá, valamint friss petrezselymet is tépek bele.
- Ezután meghámozok néhány szem krumplit, majd kockákra vágom és megfőzöm sós vízben. Ha megfőtt, leszűröm, hozzáadok egy pici vajat, tejet, majd öntök hozzá egy kevés főzővizet is, amivel jobban fellazítom, és pürét készítek belőle.
- Végül egy hőálló edényt kikenek egy kis vajjal, az aljára teszem a húst, erre rákanalozom a pürét, a tetejére reszelek sajtot (füstölt sajttal is finom!) és 200 fokra beteszem a sütőbe, hogy a sajt szépen megpiruljon a tetején. Egyszerű és nagyszerű. Bon appetit!

5+1 Fürdés: kizárólag szappannal!
A családommal már évek óta szappant használunk tusfürdő helyett. Ezzel egyrészt száműztük a műanyag flakonokat a fürdőszobánkból, másrészt tudjuk, hogy a natúrszappannal az egészségünknek is kedvezünk és a bőrünkkel is jót teszünk. Te tudtad, hogy némelyik tusfürdőben közel annyi (mikro)műanyag van mint maga a flakonban? Erről írtam is egy cikket korábban:
Az arcápolás során én például nem használok vattakorongot sem: sminklemosásnál mosható textilkorongokkal törlöm át az arcom, ezután virágvizet permetezek rá, amit a kezeimmel picit belemasszírozok a bőrömbe, valamint fülpálcika helyett fültisztító sprayt használunk!
Ha te is szívesen váltanál zöld életmódra, de nem tudod, hol is kezd, akkor javaslom, hogy nézz körül a webshopomban! Szerezz be néhány prémium minőségű slow natúrszappant és szabadulj meg a fürdőszobádban lévő, soha le nem bomló műanyag flakonoktól. Első lépésként tisztítsd meg az otthonodat a környezetre káros dolgoktól!
Sok sikert! Üdv, Nelly

Vélemény, hozzászólás?