
Csalóka barát a napsugár nyáron azoknak, akik bőrhibáktól vagy akár aknétól szenvednek. Hogy miért? Mert bár kezdetben úgy tűnik, jó hatással van a napozás a bőrproblémára, a túlzásba vitt sütkérezéssel később még rosszabbra fordulhat a helyzet. Hogyan kerülheted ezt el? Milyen természetes olajokat és fényvédőket érdemes használnod? Cikkünkben segítünk neked abban, hogyan védheted meg az érzékeny és irritációra hajlamos bőröd a kánikulában!
Az akné és a napozás: barátok vagy ellenségek?
Bár a napsugarak mérsékelt mennyiségben nemcsak a bőrödnek, hanem a lelkiállapotodnak is kedveznek, vigyázni kell a káros UV- sugarakkal, pláne a nyári időszakban, hiszen a túlzott sugárzásnak kitett bőrön könnyen jelentkezhetnek bőrkiütések vagy pattanások. Persze az immunrendszer megerősítéséhez és a csontok fejlődéséhez szükség van D-vitaminra, amit a napozással is magadba szívhatsz, és azt se felejtsd el, hogy a meleg sugarak a hangulatodra is jó hatással vannak, hiszen megemelik a szerotoninszintet a szervezetedben, de ha fényvédő nélkül a tartózkodsz a napon, azzal sokkal többet árthatsz. Idő előtti bőröregedéshez vezethet, szabad gyökök szabadulhatnak fel a szervezetben, ráadásul a pattanások is megszaporodhatnak a bőrfelszínen.
A hő és a káros UV-sugarak a következő bőrproblémákat okozhatják:
- Száraz bőr: A túlzott napozás eredményeként kiszáradhat az epidermisz, amelyre a faggyúmirigyek fokozott fagyútermeléssel reagálnak. Ez bőrproblémák kialakulásához vezethet.
- Hiperkeratinizáció: A fokozott faggyútermelés és az elszarusodás következtében a bőr megvastagszik, fénylő lesz és elveszíti puhaságát.
- A szaruhártya megvastagodása miatt eltömődhetnek a pórusok: a hiperkeratinizáció megakadályozhatja a faggyú kifelé távozását, ezáltal az a pórusokban felhalmozódik, eltömíti azokat, melynek következtében a bőrön pattanások és mitesszerek alakulnak ki. A nem megfelelő és túlságosan vastagon felvitt fényvédő is ehhez a problémához vezethet.
- Felesleges izzadás: ezzel elősegíted a Propionibacterium acnes nevű baktérium elszaporodását, amely a pattanások kialakulásáért is felelős.
- Hiperpigmentáció: a bőr elveszíti egyenletes színét, barna foltok jelenhetnek meg a hegeken és régi sebhelyeken.

Íme, 4 alapvető szabály, amit ajánlott követned, ha érzékeny bőrrel napozni indulsz:
1. Ne tedd ki az arcbőröd a napozásnak!
A legtöbb fent felsorolt problémát elkerülheted, ha a strandolás alatt igyekszel megóvni az arcbőrödet. Itt az ideje (ha eddig még nem tetted) beszerezni egy széles karimájú szalmakalapot, és amennyire csak lehet, óvd a bőröd az erős napfénytől és inkább vonulj árnyékba a vízparton.
2. Használj jó minőségű fényvédőkrémet!
Az irritációra hajlamos és érzékeny bőrre is használj prémium minőségű napozókrémet, ami kizárólag természetes összetevőket, fizikai fényszűrőt tartalmazó fényvédő. Textúrája vizes bázisú, könnyen eloszlatható, és használat után nem hagy ragacsos érzetet a bőr felületén. Nem komedogén. Ezeken kívül fontos, hogy figyelembe vedd a növényi olajokat tartalmazó krémeknél, hogy az olaj egy idő után oxidálódni kezd. Hiába maradt a tavalyi napozókrémből, inkább szerezz be egy új flakont és fontos az is, hogy azt ne tedd ki közvetlenül tűző napfénynek.
3. Végezz dupla arctisztítást!

A napi szépségrutin részét kell képeznie a napi kétszeri (reggeli és esti) arctisztításnak, ami este lehetőleg dupla arctisztítás legyen, de nyáron nem árt egy extra alkalmat is beiktatni napozás után! Ezzel hatékonyan távolíthatod el a szennyeződéseket és az izzadságot, amelyek eltömíthetik a pórusokat. Kiindulásként alaposan tisztítsd át a bőröd növényi olajjal, például jojobaolajjal. Ha ezzel megvagy, vigyél fel egy gyengéd natúr arctisztító gélt. Ezen kívül heti rendszerességgel igyekezz radírozni az arcod, hiszen ezzel megelőzheted a napozásnak kitett bőr megvastagodását és a pórusaid méretét is szabályozhatod.
4. Ne feledkezz meg a radírozásról!
A hiperkeratinizáció miatt nyáron is rendszeresen érdemes radírozni, ezzel ugyanis megszabadulhatsz az elhalt hámsejtektől, a bőr felfrissül és nem tömődnek el a pórusok. Gondosan ügyelj arra, hogy ehhez a bőrtípusodnak megfelelő hámlasztót válaszd! Érzékeny bőr esetén kerüld a mechanikus hámlasztókat, hiszen ezekkel a napsugarak miatt már egyébként is érzékenyebbé vált bőrfelszín túlzott stimulációját idézheted elő. Ugyanez a helyzet a gyümölcssavval gazdagított kozmetikumokkal, mivel ezek hatására „csupasz” érzetű lesz a bőr, így az sokkal érzékenyebbé válik a napsugarakra.
Inkább részesítsd előnyben a szalicilsav tartalmú vagy lágy agyag alapú hámlasztókat, amelyekkel finoman ápolhatod a bőröd.
Extra tipp: Egész nap a vízparton sütkéreztél? Este nyugtasd meg az erős napsugárzásnak kitett bőrt és vigyél fel egy kis aloe vera gélt, vagy hetente egyszer készíts Rhassoul agyag felhasználásával arcápoló maszkot, de használhatsz az érzékeny bőrrel kíméletes fehér vagy sárga agyagot is! Mindegyiket beszerezheted a bioboltokban!
3 bio illóolaj, ami jól jön napozás után

Teafaolaj: egy fertőtlenítő olaj, amely szuper gyulladáscsökkentő is egyben. Használd egy bázisolajjal hígítva, közvetlenül a pattanásokra!
Geránium illóolaj: összehúzó és gyulladásgátló molekuláinak köszönhetően nagyon hatékony a pattanások ellen. Ráadásként pórusösszehúzó hatása is van, és ha ez még nem lenne elég, fenséges az illata is!
Orvosi levendula illóolaj: nyugtató és helyreállító hatásával a bőr egyik legjobb barátjaként tartják számon a gyógynövényből kinyert olajat.
Az illóolajokat itt vásárolhatod meg, prémium, BIO minőségben: https://denelys.com/termekkategoria/terillatositas/illoolaj/?v=b7b82d2dc218
Bármelyik fent említett illóolajat alkalmazod, a használata előtt végezz bőrtesztet!
Vélemény, hozzászólás?