
A vásárlásaitok során többször feltettétek nekem már azt a kérdést, hogy egy egy vizzel működő (ultrahangos) aromadiffúzor mennyire hatékony a benti száraz levegő ellen, azaz párásítóként is funkcionálhat-e? Illetve azt is szoktátok kérdezni, hogy ha már eleve magas az otthonotok levegőjének páratartalma, a vizes diffúzor használata nem fogja-e még jobban párásítani a levegőt? Itt az ideje, hogy eloszlassam a tévhiteket!
Aromadiffúzor használata a száraz levegő ellen. Valóban jó ötlet?
Gyakran hallok és olvasok arról, hogy egy vizes aromadiffúzor jó lehet arra is, hogy megszüntessük a szobában vagy a lakásban a száraz levegőt. Az elmélet elsőre talán logikusnak tűnhet: a diffúzorok vizes párát fújnak a levegőbe, amely szállítja az értékes illóolajmolekulákat, így ezzel a párával akár növelhetik is a levegő páratartalmát. De ha egy kicsit jobban elmerülünk a témában, akkor hamar rájöhetünk, hogy ez a módszer párásításra nem alkalmas.
Mit jelent az, hogy párás a levegő?
A téma kapcsán érdemes onnan kiindulni, hogy mit is értünk az alatt, hogy megfelelő a levegő páratartalma és milyen esetben mondhatjuk azt, hogy száraz a levegő egy adott helyiségben? Tudom, kissé tudományosan hangzik, de amikor a levegő páratartalmát vizsgáljuk, akkor a relatív páratartalmat kell figyelembe venni, amely megmutatja a levegő által maximálisan tartalmazható vízgőzmennyiséghez képest a pillanatnyi tartalmat. Ez az arány természetesen függ a hőmérséklettől.
Mennyi az ajánlott páratartalom?
Az optimális relatív páratartalom az emberi szervezet számára a 40-60%. Ha a helyiség páratartalma ettől eltér, azaz például túl magas, akkor a levegőt fülledtnek érezzük és verejtékezünk, ha pedig alacsonyabb, akkor a torkunkban kaparó érzés jelentkezhet és a nyálkahártyák kiszáradhatnak. A hideg hónapokban ez a jelenség egyáltalán nem ritka, elsősorban a fűtés miatt gyakran előfordul, hogy a kelleténél szárazabb a levegő, azaz a páratartalom 40% alá esik. Ez pedig a fent leírt kellemetlenségeken túl, számos betegség kialakulásában is közrejátszhat: megfázás, hörghurut. Hogy ezt megelőzzük, igyekeznünk kell megemelni az otthonunkban a páratartalom szintjét: azaz vizet (vízgőzt) kell juttatnunk a levegőbe.
Példaként gondoljunk egy 10 négyzetméteres (az körülbelül 25 köbméter térfogatú) szobára, ahol száraz a levegő. A kb. 40%-os páratartalom eléréséhez összesen 43,25 g, azaz 43,25 ml vízre van szükségünk.

Hogyan növelhető a levegő páratartalma az otthonodban?
A legegyszerűbb és sokszor leghatékonyabb megoldás, ha a helyiségben vizet forralsz: a víz gőzzé válik és a relatív páratartalom ezzel megemelkedik. Ez sajnos nem mindig bizonyul elég praktikusnak, és például egy gyerekszoba párásítása esetén egyáltalán nem jó módszer. Pontosan ezért találtak fel olyan párásítókat, amelyek ugyanúgy működnek, mint az aromadiffúzorok, azaz ultrahangos rezgéseknek köszönhetően hidegpárát bocsájtanak ki. Éppen ebből fakad az a félreértés, hogy az aromadiffúzorok is alkalmasak a levegő párásítására és újra hangsúlyozom, bár logikusnak tűnhet, egy valamit muszáj figyelembe venni, ami egyébként meg is cáfolja ezt a tévhitet: az pedig nem más, mint a készülék teljesítménye!
A Denelys webshopban elérhető vizes aromadiffúzoraink egy óra elteltével körülbelül 10 ml vizet juttatnak a levegőbe. Ha a korábbi példát vesszük alapul, tehát egy 10 m²-es helyiségre gondolunk, ez a mennyiség elméletileg körülbelül 2% -kal növeli a szoba páratartalmát. Ez nem túl sok, igaz? Ebből adódik a következő kérdés: És mi van, ha a diffúzor hosszabb ideig üzemelne? (tulajdonképpen létezik olyan készülék, amelynek a tartálya 100 ml, így elvileg a 43 ml vízmennyiséget könnyen a levegőbe juttathatnád vele, hogy elérd a 40% -os páratartalmat). Elméletileg ez is lehetne egy megoldás, de a gyakorlatban egy diffúzor nem magát a vizet juttatja a helyiség levegőjébe, hanem mikrocseppekben szállítja az illóolajmolekulákat. Így a szoba páratartalma aligha fog növekedni.

A NAGY KÉRDÉS: az ultrahangos aromadiffúzor alkalmas-e a levegő párásítására?
A válasz tehát az, hogy a páratartalom helyreállításához párásítóra, az illóolajok levegőbe juttatásához pedig egy aromadiffúzorra van szükségünk.
És ha eddig attól tartottál, hogy a vizes diffúzor használata még jobban megnöveli az otthonod páratartalmat, akkor mostmár tudod, hogy ez nem így van 🙂 Bátran használj vizes diffúzort ilyen esetben is!
Vélemény, hozzászólás?