
A különféle reklámokban újabb és újabb hatásos csodaszerről, bőrápoló kencéről számolnak be, anélkül, hogy fogyasztóként tisztában lennénk azzal, milyen veszélyes anyagokat rejthetnek ezek sokszor magukban. A jövőben nem árt sokkal szemfülesebbnek lenni és tanulmányozni egy-egy új testápoló vagy arckrém összetevőit (a listát a termék hátoldálán találjátok), mielőtt pénzt adnátok értük!
Legújabb blogbejegyzésemben végigvettem azokat az egészségünkre és a környezetünkre is káros kozmetikai összetevőket, melyeket jobb kerülni:
1. Kőolajszármazékok

Számos ismert szépségápolási márka használja a kőolajfinomítás során keletkezett melléktermékeket a kencék előállítása során. A kőolajszármazékok nagyon olcsó anyagok, és valójában olyan „élettelen” olajok, amelyek semmilyen pozitív hatással nincsenek a bőrre, annak ellenére, hogy kezdetben úgy tűnhet, nagyon jó hidratálók. Valóban megakadályozzák a bőrben lévő víz elpárolgását, tehát indirekt módon “hidratálják” a bőrfelszínt, de ez csak felszínes, a bőr mélyebb rétegeiben valójában nem történik semmi, ez a fajta olaj nem táplálja bőrt. Arról nem beszélve, hogy a környezetünket is rendkívül módon szennyezzük vele!
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: Paraffinum liquidum, Cera microcristallina, Mineral Oil, Petrolatum, stb.
2. Szilikonok
A szilikonokat tartalmazó krémek vagy alapozók könnyű textúrái nagyon könnyen beszívódnak a bőrbe. Ennek ellenére nem árt tisztában lenni azzal, hogy ezek valójában műanyagok! A bőr nagyon jól tolerálja ezt az összetevőt, nem okoz kárt benne, de hasonlóan a kőolajszármazékokhoz, a legtöbb szilikonnak több száz év kell, hogy lebomoljon a természetben. Sajnos legtöbbször a samponokban és a hajbalzsamokban található, ezáltal rengeteg kerül belőlük a vízbe, tehát jobb ha kerüljük őket!
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: -one, -oxane végződésű összetevő (pl.: dimethicone, cyclohexasiloxane)
3. Polimerek (műanyagok)
Rengeteg sminktermékben megtalálhatóak. A szilikonokhoz hasonlóan bársonyos textúrát adnak a bőrnek, viszont súlyos következményekkel járó vegyi eljárással állítják elő ezeket az anyagokat, amely során a Földre és az emberre mérgező gázokat is kibocsátanak.
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: PEG, PPG, -cellulose, crosspolymer, stb.
4. Tartósítószerek

A hagyományos kozmetikai ipar sokféle tartósítószert használ, ilyenek az alkohol, a parabének, az ETDA vagy a formaldehid. Ezek az alapanyagok hosszú távon irritálhatják a bőrt, valamint a környezetet is szennyezik. Az emberre nézve potenciális rákkeltők, de a hormonháztartást is megzavarhatják. A Slow Cosmétique szerint sok tartósítószer használatát elkerülhetnénk, ha kicsit változtatnánk a szépségápolási rutinunkon. (Ha többet szeretnél tudni a slow szépségápolásról, olvasd el a bejegyzésemet: https://blog.denelys.com/5-dolog-amit-tudnod-kell-a-tiszta-termeszetes-slow-szepsegapolasrol) Fürdéshez használjunk inkább szappant a tusfürdő helyett, vagy növényi olajokat a vizes krémek helyett.
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: BHT, EDTA, Phenoxyethanol, benzophenone, alcohol, -paraben-, Quaternium 15, Quaternium 18, Polyquaternium 10, DMDM Hydantoin, Chlorphenesin, Diazolidinyl uurea, Methylisothiazolinone, stb.
5. SLS
A szulfátok szuper habképzők, ezért a legtöbb tusfürdőben és samponban megtalálhatóak. A probléma velük az, hogy túlságosan erősen tisztítják és nagyon szárítják a bőrt. Az ilyen összetevőket tartalmazó fürdőtermékek helyett inkább használjunk natúrkozmetikumokat, melyek pl. cukorból kókuszból származó habzó tenzidet tartalmaznak, amit a bőrünk is sokkal jobban tolerál.
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate
6. Aluminiumsó (ACH)
Izzadásgátló hatása miatt elsősorban dezodorokban található vegyi anyag, erősen irritáló összetevő. A mai napig nagy kérdés, hogy vajon mennyi jut ebből a szervezetbe a tisztálkodás során és mekkora kárt tud okozni más összetevőkkel párosítva…
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: -aluminium, aluminium-
7. Szintetikus illatanyagok

Nőkként hajlamosak vagyunk illatok alapján kiválasztani a kedvenc kozmetikumainkat. Azzal viszont nem számolunk, hogy a termékben lévő szintetikus illatanyagok durva bőrirritációt is okozhatnak! Szemezgessünk inkább a természetes illatanyagokkal gazdagított termékekből (illóolaj, hidrolátumok, növényi kivonatok)! Lehet, hogy nem tart ki a mennyei illatfelhő 24 órán keresztül, de legalább nem károsak az egészségünkre!
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: fragrance, parfum
8. Szintetikus színezőanyagok
A legtöbb szintetikus színezőanyag szerencsére nem káros a szervezetünkre nézve, de az utóbbi időben néhányról a kutatók azt feltételezték, hogy rákkeltő és a hormonháztartást megzavaró hatásúak lehetnek. A kozmetikai iparban gyakran előfordul az is, hogy természetes színezőanyagokat, többek között állati eredetű anyagokat használnak fel a termékek előállítása során. Ilyen például: a kárminvörös (E120) összetevő, amit sok rúzsban megtalálhatunk – ezt a nőstény bíbortetű kiszárított egyedeiből állítják elő.
Ezeken a neveken szerepelnek az INCI listában: nagyon nehéz felismerni őket, mert az összes színezőanyagot a CI és egy 5 jegyű szám jelzi. Használjatok inkább ásványi anyagokat tartalmazó dekorkozmetikumokat!
Ne feledkezzetek meg arról, hogy a slow kozmetika nem (csak) az összetevőkről, a jelölésekről, a védjegyekről vagy a logókról szól! Ez egy életstílus. Holisztikus megközelítés, amely magába foglalja a szép és egészséges bőrt, de a gondoskodás közben nemcsak magunkra figyelünk oda, hanem a minket körülvevő környezetre: a természetre is. Egyet jelent a zöld, tiszta, tudatos szépségápolással!
Használjatok 100%-ig bio és ásványi anyagokat tartalmazó natúrkozmetikumokat!
Forrás: “Adoptez la Slow Cosmétique”, Julien Kaibeck
Vélemény, hozzászólás?