
A gyógynövények tele vannak olyan hatóanyagokkal, melyek üdítően hatnak a bőrre. Nem véletlenül használják fel őket számos natúrkozmetikumban – ma már növényi olajokat, hidrolátumokat (virágvízek, mint pl. a rózsavíz), illóolajokat vonnak ki belőlük. Azt viszont meg kell jegyezni, hogy a gyógynövényeket nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is érdemes alkalmazni, hogy még jobban kifejtsék a szervezetre gyakorolt pozitív hatásukat! A hidegebb hónapokban például készíthetsz belőlük forró italokat, amelyekkel a szépségednek is kedvezel. Cikkemben segítek abban, hogyan készíthetsz egy finom csésze teát, olyat, amely a bőrödnek is jót tesz, közben pedig még a hidratálásban is segít!
1. Hogyan hatnak a gyógynövényes teák a bőrre?
A gyógynövényes teák jótékony hatását már a népi gyógyászatban is ismerték és előszeretettel hasznosították: alvászavarok esetén, vagy az emésztés javítása érdekében is szívesen nyúltak gyógyító teafüvekhez. De a fentieken túl még számos jótékony hatásuk van, például:
- hidratálnak,
- javítják az emésztést,
- vizelethajtó hatásúak,
- méregtelenítőek,
- bőrszépítők
A bőrproblémák megjelenése gyakran köthető az állandó stresszhez és a helytelen táplálkozáshoz. De bizonyos gyógynövényekből készített főzetekkel segíthetsz a belső egyensúly helyreállításában. Mivel néhány különösen hatásos például a hidratálásban, ezért a bőr állapotának javításában is aktív szerepet játszhatnak.
2. Mely gyógyteákat érdemes rendszeresen fogyasztani, hogy szebb legyen a bőröd?

Zöld tea – segít megőrizni a bőröd fiatalságát
A vízhajtó hatásáról ismert zöld tea segít megszabadítani a szervezeted a felhalmozódott méreganyagoktól, ezzel pedig üdítően hat a fakó arcbőrre is. Tele van antioxidánsokkal: polifenolok és katechinek alkotják, amelyek megakadályozzák a szabadgyökök kialakulását, és serkentik a sejtregenerálódást.
Bojtorján – a pattanások és mitesszerek ellen
A bojtorján tisztító és vízhajtó hatásával segít elvezetni és megszabadulni a méreganyagoktól. A vese és a máj működését is elősegíti. Ez a gyógynövény különösen gazdag a prebiotikus hatású rostban, az inulinban, antioxidánsokban (flavonoidokban) és polifenolokban, amelyek kitűnő gyulladáscsökkentők. Kúraszerű használatával szabályozható a bőr faggyútermelése, megakadályozza az apróbb bőrhibák kialakulását (pattanások, mitesszerek). Tökéletes a zsíros bőrre.

Csalán – gyógyír a zsíros, fáradt és irritált bőrre
A főleg vízhajtó hatásáról ismert csalánlevélből készült tea kalciumot, magnéziumot, káliumot és vasat is tartalmaz. Szuper gyulladáscsökkentő, antioxidánsokban gazdag – ennek köszönhetően a bőrirritációra, a feszülő, viszkető bőrre és a bőrpírre is gyógyírt jelent. A csalán a zsíros bőr legjobb barátja, így a pattanások kezelésére is alkalmazható. Ha pedig maradt egy kevés a főzetből, akkor akár a fénytelen és töredezett hajszálakat is átöblítheted vele, ezzel erősebbek és egészségesebbek lehetnek a tincseid!
Vad árvácska – az ekcéma és akné kezelésére
Szintén ismert a tisztító és vizelethajtó hatásáról a vad árvácska. Ezen túl serkenti a nyirokrendszert, valamint a vesék és a máj működését is. Polifenolokat, karotinoidokat, flavonoidokat, szalicilátokat és E-vitamint is tartalmaz, ez utóbbiról köztudott, hogy felveszi a harcot a bőrproblémák ellen. Továbbá a benne lévő tannin segít a bőr faggyútermelésének szabályozásában, de a szalicilátoknak köszönhetően a gyulladásos folyamatokat is visszafordítja a szervezetben. A növényből készült főzet kitűnő a meglévő pattanások kezelésére és enyhíti az ekcémás tüneteket. Akár más növénnyel, citromfűvel, mályvával, kamillával és rozmaringgal is kombinálható.

3. Hogyan lehet maximálisan kihasználni a gyógynövényes teák bőrre gyakorolt hatását?
A gyógyteákban az a nagyszerű, hogy minden nap kortyolhatsz belőlük, ráadásul bátran variálhatod őket. Akár kúraszerűen is alkalmazhatod, vagyis igyál akár 4-5 csészényit naponta ugyanabból a gyógyteából (a folyadékbevitel során figyelj arra, hogy elég vizet is igyál a teákon kívül). A kúra 3-20 nap is lehet akár. A maximális idő, azaz 20 nap elteltével ajánlott szünetet tartani (ezzel elkerülöd, hogy a máj „elfáradjon”), vagy térj át egy másik gyógynövényes tea fogyasztására.
Bármilyen gyógynövényes kúra megkezdése előtt érdemes szakemberrel egyeztetned, különösen akkor, ha gyógyszert szedsz vagy valamilyen krónikus betegséged van!
4. Hogyan készítsd el a saját gyógynövényes teád?
Fontos, hogy kizárólag olyan gyógynövényeket használj fel a főzés során, amelyek biogazdálkodásból származnak. A növénynek nagyon száraznak, jó minőségűnek és lehetőség szerint egészben, vagy nagyobb darabokban kell lennie. Ez utóbbi azért fontos, mert a finomra őrölt növényi származékokban nincs annyi hatóanyag, így nem táplálják akkora mértékben a bőrt.

- A tea elkészítéséhez 10-25 gramm száraz növényre és fél liter vízre lesz szükséged. Ideális esetben a felhasznált víz mészmentes (ezt úgy is elérheted, hogy használat előtt felforralod a vizet), de akár szénsavmentes ásványvizet is használhatsz.
- Ha mindent beszereztél a teádhoz, akkor áztasd 5-10 percen keresztül a gyógynövényt a (kakukkfűnél 2 perc is elegendő) 85 ° C körüli vízben (zöld tea esetén 70 ° is elég). Fogyasztás előtt szűrd le a teát.
Hasznos tipp: Vannak olyan gyógynövények, amelyeknek a gyökerét és szárait használjuk tea készítésére. Ezeket a tea elkészítése előtt áztasd egy fazék hideg vízbe, forrald fel, majd amikor a víz forrni kezd, csökkentsd a hőt és további 10-15 percig áztasd a növényt. Fogyasztás előtt ugyanúgy szűrd le a teát. Átlagosan fél liter vízhez 25 gramm száraz gyökeret kell adni.
Extra tipp: Ha a végeredményként kapott gyógynövényes teádat túlságosan keserűnek találod, kombinálhatod a fentieket lágyabb növényekkel (például mályva, ibolya), sőt akár friss gyümölcsöket is adhatsz hozzá!
Vélemény, hozzászólás?